Oradan Buradan

2020 Yılında Yaşanan En Büyük Olaylar Listesi

2020 yılında yaşanan en korkunç ve en büyük olaylar listesini sizler için derledik. 2020 yılı herkesin bildiği gibi felaketler yılı olarak adlandırılıyor. Hatta insanların çoğu 2020 yılının lanetli olduğunu dahi iddia edebiliyor. 2020’de olan olaylar o kadar fazla ki “2020’de olan olaylar listesi” oluşturmaya karar verdim.

2020’de yaşanan olaylar birbirini takip etti. 2020’de olan olaylar hiç durmadı. Artarda olaylar yaşandı. Ne yazık ki 2020’de olanlar listesi arasında Covid-19 pandemisi de vardı. Covid-19 pandemisinin başladığı 2020 yılında hangi olaylar olmadı ki. İleride çocuklarımıza, torunlarımıza veya yeğenlerimize anlatacağımız bir çok olay yaşandı.

2020’de Olan Olaylar Listesi

2020’de olan olaylar neler hiç düşündünüz mü? Sizler için 2020’de olan olaylar listesi hazırladık. 2020’de olan tarihi olaylara baktığınız zaman o günler aklınıza gelecek ve eminiz ki içiniz yanacak. 2020’de yaşanan bu olayların ne kadar ciddi boyutlara taşındığını göreceksiniz.

Dünyanın En Büyük Yangını: ‘Avustralya Ormanları Yangını’ Yaşandı

2020 yılında yaşanan olaylar

Avustralya’da büyük çaplı orman yangınları meydana geldi ve bu yangın uzun bir süre söndürülemedi. Çıkan yangın sonucunda hayvanlar diri diri yanarak hayatlarını kaybetti. Avusturalya ormanlarının çok büyük bir kısmı da yok oldu. 2020 yılında yaşanan korkunç Avusturalya orman yangını olayları sonucu tam tamına 11 milyon hektarlık alan yok oldu. Ayrıca yaşanan bu yangının küresel olarak eşi ve benzeri de yok.

Yangınların ardından ülke kum fırtınası, ceviz büyüklüğünde dolu ve sel felaketiyle karşılaştı. Avusturalya’da 2017’den beri yükselen sıcaklıklar bulunuyordu, düşük yağış vardı ve kuraklık koşulları yaşanıyordu. Avusturalya başbakanı Kevin Rudd, “ulusal kıyamet” olarak felaketi adlandırdı.

Antarktika 20 Derece Sıcaklığı Gördü

Dünyanın en soğuk kıtası olan Antarktika tarihte ilk kez ısındı. Antarktika, dünyanın en soğuk yerlerinden biri olarak biliniyordu. Dünya’nın en çok buzul bulunan yerlerinden biriydi. Antarktika’da havalar ısınmaya başladı. Isınmalar sonucu buzullar eridi ve Antarktika’da sıcaklık rekoru kırıldı.

Antarktika, 20,7 derece sıcaklığa kadar ısındı ve kıtada buzullar erimeye başladı. Antarktika’da dahi havaların bu kadar ısınması bilim adamlarını dehşete düşürdü. Küresel ısınmanın ne kadar ciddi bir durum olduğu isi tekrar gözler önüne serildi. 2020 yılında yaşanan bu olay en tehlikeli olaylar arasında yerini alır.

İlginizi Çekebilir:  Japonlar 18 Metrelik Dev Gundam Robotu Yaptı ve Test Etti

2020 Yılında Yaşanmış En Tehlikeli Olaylar Arasındaki: ‘Çernobil’de Orman Yangını’

2020 yılında yaşanan olaylar neler

2020 yılında yaşanan en büyük felaketler ve olaylar arasında Çernobil orman yangını da yer alıyor. 4 Nisan’da radyasyon bölgesi olan Çernobil’de orman yangını meydana geldi.

Çernobil’deki bölgeye yasadışı yollardan giren 4 kişi olduğu ve bu kişilerin çalıları ateşe vermesi nedeniyle orman yangınının meydana geldiği iddia edildi. Neyse ki yangınlar sonucu herhangi bir ölü ya da yaralı olmadı.

İngiltere Brexit Anlaşması İle Avrupa Birliği’nden Ayrıldı

İngiltere, Avrupa Birliği’nden ayrılmak için seçime gitti. Seçim sonuçları 621 “evet” oyuna karşı 49 “hayır” oyu ile sonuçlandı. Seçimlerden sonra Avrupa Parlamentosu İngiltere’nin geri çekilme anlaşmasını onayladı.

31 Ocak 2020’de Birleşik Krallık Avrupa Birliği ile yollarını ayırdı. Bu sayede, İngiltere ile AB’nin gelecekteki ilişkilerini tartışabilecekleri bir geçiş dönem başladı.

2020’de Yaşanan En Büyük Olaylardan Biri: ‘Pentagon UFO Görüntülerini İlk Kez Yayınladı’

2020 yılında yaşanan şeyler

Siviller tarafından yıllardır UFO iddiaları ortaya atılıyordu. İnsanlar, uzaylıların yaşadığını ve etrafta UFO’ların olduğunu iddia ediyorlardı. Yıllardır süregelen bu iddiaların doğruluğu sonunda kanıtlandı.

Pentagon ilk defa UFO görüntülerini yayınladı. Görüntüler 2004 ve 2015 yıllarına aitti. Pentagon, görüntüleri kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla paylaştığını da bildirdi. 2020 yılında yaşanan bu olaylar UFO görüntülerinin paylaşılması ile daha da ilginç bir hal aldı.

NBA Yıldızı Kobe Bryant Hayatına Veda Etti

2020 yılında yaşanan en büyük olaylar

NBA’in efsanevi basketbol oyuncusu Kobe Bryant, bir helikopter kazasında hayatını kaybetti. Gerçekleşen helikopter kazasında ne yazık ki 13 yaşındaki küçük kızı da bulunuyordu.

Kobe Bryant, 13 yaşındaki kızı Gianna ile birlikte helikopterdeydi. Kobe Bryant ne yazık ki 26 Ocak’ta 13 yaşındaki kızı Gianna ile birlikte hayatını kaybetti. Bryant, 5 kez NBA şampiyonluğu ve 3 kez MVP ödülünü kazanmıştı. Ölüm haberi duyulduğunda bütün dünya hüzne boğuldu.

Her Gün Tıklım Tıklım Olan Kabe Bomboş Kaldı

2020 yılında yaşanmış en büyük olaylar

2020 yılında yaşanan olaylar ve felaketler arasında Kabe’nin bomboş kalması da yer alıyor. Her sene milyonlarca hacı adayının akın ettiği Kabe bu sene bomboş kaldı. Kabe, yılda 3 milyon ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyordu.

İlginizi Çekebilir:  Üniversite 1. Sınıf Öğrencilerine Tavsiyeler

Bunun nedeni ise koronavirüs pandemisi. Vakaların sayısı çok hızlı bir biçimde arttı ve Kabe bomboş kaldı. Virüs sayısının artması nedeni ile Kabe ziyaretleri yasaklandı ve Kabe ayak basılamaz bir yer haline geldi.

Van’da Çığ Felaketi Oldu

2020 yılında yaşanan en büyük felaketler

2020 yılında yaşanan olaylar arasında Şubat ayında Van’da meydana gelen çığ felaketi de bulunuyor. 2020 yılında yaşanan Van’daki çığ felaketi, birçok can kaybına neden oldu. Çığ felaketinin yaşandığını duyan ekipler harekete geçti ve felaketin yaşandığı alana gitti. Ekipler çalışmalarına başladı. Çığın altında kalan insanlar gözükmeye başlamıştı.

Çığ felaketi sonucu çevrede çalışmalar yapan ekipler de çığın altında kaldı. Van’daki çığ felaketi sonucu 42 kişi hayata gözlerini yumdu.

2020 Yılında Yaşanan Olaylar Arasından: ‘Elazığ Depremi Yaşandı’

2020 yılında yaşanan felaketler

Dünya bir yana Türkiye açısından da 2020 yılı son derece korkunç bir yıldı. Yılın ilk ayında Elazığ’da bir deprem meydana geldi. Yaşanan bu deprem, 6.8 şiddetindeydi. Deprem Malatya’da da hissedildi ve bir çok ev tuzla buz oldu.

Deprem Malatya’da da hissedildiği için depreme “Elazığ-Malatya depremi” olarak da adlandırıldı. Bu depremde ne yazık ki 41 kişi hayatını kaybetti bin 607 kişi ise yaralandı.

2020 Yılında Yaşanan En Büyük Olaylar Arasından Biri: ‘Koronavirüs Pandemi İlan Edildi’

Koronavirüs, Ocak ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştı. Koronavirüs ilk çıktığı zaman bir doktor virüsü Çin hükümetine söylemiş ancak kimse tarafından dikkate alınmamıştı. Dahasında Çin’de koronavirüs ortaya çıktığı haberi yayıldı. Koronavirüs, hızla tüm dünyaya yayıldı. Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs’ü pandemi olarak ilan etti.

Koronavirüsün tedavisi ne yazık ki hala bulunamadı. Tedavisi bulunamayan bir virüs olması nedeniyle bugüne kadar 994 bin kişi hayatını kaybetti. Virüs bulaştığı teşhisi koyulan kişi sayısı ise 33 milyona çıktı. Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Vuhan şehrinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti.

Pegasus Uçağı Pistten Çıktı

Pegasus Havayolları’nın İzmir-İstanbul seferini yapan uçağı, Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaparken pistten çıktı. Uçağın içerisinde ikisi bebek 177 yolcu ve altı mürettebat bulunuyordu.

İlginizi Çekebilir:  50 Bin Litrelik Şarap Tankı Patladı İspanya Kırmızıya Boyandı

Uçak aniden pistten çıktı. Pistten çıkan uçak savrularak üçe bölündü. Ne yazık ki kazada üç kişi öldü, 180 kişi ise yaralandı. Kara kutunun incelenmesi sonucunda çıkan ses kayıtlarında ise kulenin öncesinde pilotları uyardığı öğrenildi.

Kasım Süleymani Suikaste Kurban Gitti

Kasım Süleymani, İran Devrim Muhafızları’nın lideri ve aynı zamanda da Kudüs Gücü Komutanıydı. Kasım Süleymani, ABD tarafından yapılan bir suikastin sonucu öldürüldü. Suikast, ABD ile İran arasında var olan gerilimi daha da arttırdı.

Kasım Süleymani, Suikast sonrası ülkesinde kahraman olarak görüldü. Cenazesinde izdiham oluştu. Bu nedenle cenaze birkaç gün boyunca gömülemedi. Cenazedeki izdiham sonucu ise 50 kişi yaşamını yitirdi. Cenaze sırasında halk intikam yemini etti.

Ukrayna Havayolları’na Ait Bir Uçak Düşürüldü

Kasım Süleymani suikastı yaşandıktan sonra İran, ABD’nin Irak’ta yer alan üslerine saldırdı. Bu saldırı başarılı olamadı. İran, ABD’ye sadece maddi hasar verebildi. İki ülke arasındaki gerginlik nedeniyle ilk kurban Ukrayna Havayolları oldu. Boeing 737 tipi yolcu uçağı kalktı ve sonrasında ise düşürüldü. Uçakta bulunan yolculardan ve mürettebattan hiç kimse kurtarılamadı. Tam 176 kişi olay sonucu hayatını kaybetti.

İlk yapılan açıklamalar uçağın teknik arıza nedeniyle düştüğü yönündeydi; ancak bu doğru değildi. İran, İran’dan kalkan Ukrayna Havayolları’na ait uçağı ABD füzesi sandığı İran’ın düşürdüğü ortaya çıktı. İran bu durumdan dolayı özür diledi.

Suudi Arabistan’da Çekirge İstilası Yaşandı

2020 yılında yaşanan olaylar içerisine çekirge istilasını koymamak hata olur. Suudi Arabistan’da bir otoyol, çekirge istilası nedeniyle neredeyse kapandı. Çekirgeler, güneyden esen rüzgarlar ve kuraklık nedeniyle Yemen’den göç etti.

Suudi Arabistan, yaşanan çekirge istilasının tarım alanlarına zarar vermesini engellemek adına, yaklaşık 17 bin hektarlık tarım alanını ilaçladı ve gübreledi.

2020 yılında yaşanan olaylar arasında ‘en büyük olaylar ve felaketler’ denilebilecekleri yazımıza ekledim. Eğer aklınıza herhangi bir felaket gelirse yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yorumlara sen de katıl