Oradan Buradan

Coğrafya Kaderdir: Cenevre Halkı 34 Bin 400 TL’lik Dünyanın En Yüksek Asgari Ücretini Onayladı

Bir “Coğrafya Kaderdir” örneğine hazır mısınız? İsviçre vatandaşları, halihazırda çok yüksek maaş alıyordu. Buna rağmen İsviçre, asgari ücreti yükseltti. İsviçre’de şuan itibariyle asgari ücret 4.100 İsviçre frangı, yani 34.400 TL oldu.

Dünyanın en iyi ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan, vatandaşlarının refah seviyesini en üst seviyede tutan İsviçre, tüm dünyanın dikkatini çekecek bir değişime imza attı. İsviçre’de zaten neredeyse herkes refah içerisinde yaşıyordu. Dünyanın en iyi ülkeleri sıralamasında ilk 3 arasında yer alan İsviçre, asgari ücreti devasa bir rakama taşıdı. Resmi makamlar, 4.100 İsviçre Frangı asgari ücreti onayladı. 4.100 İsviçre Frangı 34.400 Türk Lirasına tekabül ediyor.

Yeni asgari ücret İsviçre’nin Cenever kantonu için geçerli olup hem Türk Lirası olarak, hem de diğer para birimlerine karşı oldukça yüksek bir ücrete denk geliyor. Yeni karar İsviçre vatandaşları için oldukça sevindirici bir haber olmakla birlikte Cenevre kantonunda yaşayan tüm İsviçreliler, asgari ücret olarak 4.100 İsviçre frangı alacak.

Cenevre halkı, dünyanın en yüksek asgari ücretinin Cenevre kantonunda uygulanıp uygulanmaması konusunda sandığa gitmişti. Yapılan referandumda %57,8 lik bir oranla evet oyu çoğunlukta oldu. İsviçre’nin Cenevre kantonu, bugün itibariyle dünyanın en yüksek asgari ücretine sahip olan yer olarak geçiyor. Öncesinde 2 defa ret yiyen asgari ücret referandumu, bu kez evet oylarıyla onaylandı. Yeni asgari ücret ile saatlik 23 İsviçre Frangı, yani 193 TL‘ye çalışacak olan İsviçre Cenevre kantonu halkı, haftalık 40 saat olarak düşündüğümüzde aylık en az 4.100 İsviçre Frangı maaş alacak. Bu da güncel kur üzerinden baktığımızda tam 34.400 Türk Lirasına tekabül ediyor.

Dünyanın En Yüksek Asgari Ücreti Alan Cenevre Halkının Yaşamı Nasıl?

İsviçre’de şehir içi toplu taşımanın ortalama fiyatı 4 İsviçre Frangı, benzinin litre fiyatı 1.70 İsviçre Frangı ve 12 yumurtanın fiyatı ise 6 İsviçre Frangı olan İsviçre’de, Cenevre Kantonu halkı minimum 4.100 İsviçre Frangı maaş alacak. Bölgedeki kira fiyatlarının yüksek olması nedeniyle yapılan asgari ücretteki zam, bölge sakinlerinin refahını da yükseltecek. Bu değişim Cenevre Kantonundaki refahı maksimum seviyeye taşıyacak. Bölgede yaşayan pek çok kişi ise bu ücretin çok daha üstünde maaş alıyor.

İlginizi Çekebilir:  2020 Yılında Yaşanan En Büyük Olaylar Listesi

Ülke genelinde ortalama olarak maaşlar 6.500 İsviçre Frangı olarak görülüyor. Cenevre Kantonunda asgari ücret 4.100 İsviçre Frangı, yani 34.400 TL olarak belirlenmiş olsa dahi, ülkenin neredeyse her yerinde ortalama 6.500 İsviçre Frangı maaş alan vatandaşlar bulunuyor. 6.500 İsviçre Frangı ise güncel kurdan 54.500 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Tavsiye yazı: 2020 Yılında Yaşanan En Büyük Olaylar Listesi

Yorumlara sen de katıl