Oradan Buradan

Depresyon Belirtileri Arasında Neler Var: Kısaca

Depresyon, hayatımızı altüst edebilecek beyni etkileyen ciddi bir hastalıktır. Depresyonun tanımı yapılırken genelde hayattan zevk alamama ve mutsuzluk gibi durumlarla anlatılır. Aslında aşırı mutluluk hali de depresyonun belirtileri arasında bulunduğu ifade edilir. Yoğun okul veya iş hayatı ve ilişkiler kişiyi depresyona sürükleyebileceği gibi, hiç bir neden yokken bu hastalığa yakalanmak da mümkün. Depresyon halini atlatmak için de depresyon belirtileri neler çok iyi bilmek gerekiyor.

Günümüz şartlarında özellikle sınav döneminde olan çocukların büyük bir sorunu haline gelmiş olan depresyon, kendini herkeste farklı bir biçimde gösteriyor. Depresyon durumu, eğer uzun süre boyunca devam ederse ve tedavi edilmezse çeşitli kalp ve sinir hastalıklarına sebep olabiliyor. Ayrıca bireyi intihara dahi sürükleyebiliyor. Bu durumlarla karşılaşmamak için depresyon belirtileri neler bilmek gerekiyor ve depresyon uzamadan depresyondan çıkmak gerekiyor.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

depresyon belirtileri nelerdir

Depresyon belirtileri içerisinde felsefi düşüncelerde ve mazeretlerde artış bulunur. Depresyon halinde olan kişi, belirli bir tepki verilmesi gereken habere, olaya ya da duruma belirsiz bir tepki verir ve bu şekilde de tepkisizlik ortaya çıkar. Ayrıca depresyon belirtileri arasında psikosomatik hastalıklar da bulunuyor. Depresyon halindeki kişide anlamsız saplantılar başlar. Kişi temiz olmamaya başlar.

Felsefi Düşüncelerde Artış

Depresyonda olan bir kişi, hayatın anlamını sorgulamayı ve hayatın anlamı hakkında konuşmayı sever. Kişinin kurduğu cümleler genellikle soyu ve ucu açık cümleler olur. Ayrıca cümlelerinde çoğunlukla hayatın ne kadar anlamsız olduğunu vurgular.

Mazeretlerde Artış

Depresyon hali içerisinde olan birisi her şeye mazeret uydurur. Kişinin yaptığı ya da yapamadığı şeyler için bir mazereti vardır. Kişi ne olursa olsun her türlü mazereti her şey için uydurabilir. Örneğin geç kaldığı bir toplantı için uyuya kaldım gibi basit bir mazeret uydurmak yerine kendini haklı çıkarmak için sağlam bir mazeret arar durur.

İlginizi Çekebilir:  Gökyüzünde Tavla Oynadılar: Alper Rende ile Hasan Kaval

En Kesin Depresyon Belirtileri Arasında Yer Alan Durum: Tepkisiz Olma Durumu

depresyon belirti örnekleri

Depresyonda olan bir kişi kendini en çok bu durum ile belli eder. Kişi, son derece mutlu olması gereken bir habere sadece gülüp geçer. Çok kötü bir duruma ise hiçbir şey olmamış gibi davranır. Yani kişi belirli bir tepki vermesi gereken duruma tam tersi bir şekilde tepki verir.

Psikosomatik Hastalıklar

depresyon belirtisi örneği

Depresyona yakalanmış kişiler stresten kaynaklı hastalıklardan oldukça sık yakınırlar. Baş ağrısı, diş ağrısı, mide hazımsızlığı, kalp ağrısı, solunum sıkıntıları bunlardan sadece bir kaçıdır.

Anlamsız Saplantılar

Depresyonda olan birisi gereksiz, anlamsız konular için takıntılı hale gelir. Kişide anlamsız saplantılar başlar. Kişi, normalde kimsenin umursamayacağı bir konuyu saplantı haline getirir ve birey bu nedenle sinir krizleri bile geçirebilir.

Depresyon Belirtileri Arasında Sıkça Görülen Durum: Temiz Olmamak

Normalde düzenli ve tertipli bir kişi artık bu durumu boşvermiş ise kişi depresyonda olduğu sinyali veriyordur. Pislik ve dağınıklılık durumları kişiyi rahatsız etmez ve kişi bu durumları görmezden gelir. Bunun yanında depresyon belirtileri arasında aşırı temizlik de gösterilebilir. Sürekli temizlik yapan ve simetri hastalığı bulunan bireylerin depresyondan muzdarip olduğu düşünülebilir.

Eğer sizde depresyon belirtileri varsa depresyondan çıkmak için bir kaç eğlenceli aktivite yaparak kafanızı dağıtabilir ya da çeşitli videolar izleyebilirsiniz.

Yorumlara sen de katıl