Oradan Buradan

Kanatlı Kediler Gerçekten Varlar Mı?

Kanatlı Kediler, hala yaşayan türlerde, geçmişte yaşamış bazı türlerde ve bazı fosillerde kanatsı eklere rastlanıldı ve bu yüzden kanatlı kediler bu tür kedileri tanımlamak için kullanılan bir terim halini aldı. Yani kanatlı kediler terimi kanatsı eklere sahip olan kediler için kullanılan bir terim. 

Niagara Şelalesi civarlarında kanatlı bir kedi iskeleti bulundu. Bulunan bu kedi iskeleti sayesinde kanatlı kediler teriminin doğruluğu da kanıtlamış oldu. Yani kanatlı kedi var mı sorusunun cevabı evet. Kanatlı kedi var.

Kanatlı Kedilerde Neden Kanat Var?

kanatlı kediler gerçekten var mı

Yaşayan türlerde, geçmişte yaşamış bazı türlerde ve bazı fosillerde oluşan kanatlar için üç ana sebep bulunuyor.

Bunların ilki, uzun tüylü kedi türlerinde, tüyler birbirine dolanıyor ve dolanan bu tüyler ise keçeleşiyor. Tüylerin keçeleşme sorunu, sadece uzun tüylü kedilerde değil kısa tüylü kedi türlerinde de görülebiliyor. Dökülen tüyler, keçeleşen tüylere yapışabiliyor ve tüy dökme mevsimleri sonunda kanatsı yapılar oluşabiliyor.

İkinci neden ise, insanlarda görülebilen Ehlers-Danlos Sendromu’nun (derinin elastik olması durumu) bir benzerinin kedilerde de görülmesidir. Bu nedenden dolayı oluşan kanatsı yapılar kalça,bel ve omuz bölgesinde görülebiliyor. Ayrıca kanatları olan bazı kedilerin kanatlarını oynatabildikleri de görülmüştür.

Üçüncü neden ise , ekstra organ gelişimi ya da yapmışmış organdır.

Kanatlı kediler görülen ilginç vakalar

kanatlı kedi var mı

Amerikalı tarihçi, şair ve filozof Henry Thoreau, bilinen ilk kanatlı kedi vakası tanıklarındandır. Amerikalı filozof, 1842 yılında yaşadığı kanatlı kedi vakasını şöyle anlatıyor: “Lincoln’de küçük bir göle yakın, Mr. Baker’ın çiftlik evinde kanatlı bir kedi olduğu söylentileri dolaşıyordu. Onu görmeye gittiğimde, ormana ava gittiğini öğrendim. Eşi bana onun bir kaç gün önce geldiğini söyledi. Onu eve almışlardı. Onun,tilki gibi bir kuyruğu olduğunu; kışın kürkünün, kalınlaşıp yanlarından dışarıya doğru uzadığını ve 50 santime kadar uzadığını söylüyorlardı.”

İlginizi Çekebilir:  Fermi Paradoksu: Uzaylılar Nerede?

1868 yılında, Hindistan’da bir “Kanatlı, uçan kediler” vakası rapor edildi. Bu kedilerin bir tanesi A. Gibson adlı kişi tarafından vurularak öldürüldü. Derisi ise Bombay Asiatic Toplantısında sunuldu. Gibson öldürdüğü yaratığın bir kedi olduğunu iddia etti. Ancak çevredeki bazı insanlar onun uçan bir tilki ya da yarasa olabileceğini söyledi.

1897 yılında, İngiltere’nin bir kasabasında, sülüne benzer kanatları çıkmış olan bir kedi vurularak öldürüldü. Kediyi gören bazı kişiler kedinin kanatlarını kullanarak çok daha hızlı koştuğunu ifade ediyorlardı.

1933 yılında, kanatlı bir kedi İngiltere Oxford’da yakalandı. Kediyi bulan Hughes Griffiths, kedinin 15 santimetre kanatlarının olduğunu söyledi. Bunu söylerken de kanatlarını kullanarak uzun mesafeleri zıplayarak gittiğini dile getirdi. Bulunan kanatlı kedi, İngiltere’de bir hayvanat bahçesinde tutuldu.

1949 yılında, 9 kilogram ağırlığına sahip ve 59 santimetre uzunluğunda kanatlara sahip bir kedi, İsveç’de bir ormanlık alanda vurularak öldürüldü. Kedinin uçtuğu ve uçarken de vurulduğu iddia edildi. Bir profesör, kedinin deri biçiminin bozulması neticesinde kanatlarının oluştuğunu bildirdi.

1949 yılından itibaren ise kanatlı kediler hala görülmekte.

Bazı Kanatlı Kedi Görüntüleri

kanatlı kedi gerçekte var mı
kanatlı kedi
kanatli kedi olayı nedir

Kanatlı kedi hala daha hayatımızda yer alan kedilerdir. Çevrenizde kanatlı kedi ile karşılaşmanız son derece mümkün.

4 Yorum

  1. Poyraz 8 Ağustos 2020
  2. Ahmet Faruk Gültoplu 8 Ağustos 2020
  3. Buse 9 Ağustos 2020
  4. Bulut 10 Ağustos 2020

Yorumlara sen de katıl