Oradan Buradan

Koronavirüs Aşılarının Görülen Bütün Yan Etkileri Açıklandı

Dünyanın her yerinde koronavirüse karşı aşı çalışmaları son sürat devam ediyor. Yapılan aşı çalışmalarının bir parçası olan gönüllüler üzerinde yapılan klinik koronavirüs aşısı deneylerinde görülen yan etkiler açıklandı.

Koronavirüs pandemisi başladığından bu yana bir çok can aldı. Bilim insanları, koronavirüs aşısını ve ilacını bulabilmek için çok sıkı bir şekilde çalışmalara başlamıştı. Ülkemizde ve dünyada koronavirüs aşısı için pek çok çalışmanın klinik test aşamasına ulaştığı biliniyordu.

Geçtiğimiz günlerde Rusya ilk aşıyı duyurmuştu. Rusya’nın duyurusu ardından, diğer ülkelerden de aşı ile ilgili açıklamalar geldi. Birçok aşı çalışması neredeyse tamamlanırken, birçok aşıda da insanlı testlere geçildi. Dünyanın dört bir yanında ülkeler, covid-19 aşılarını insanlar üzerinde test etmeye ve yan etkilerini araştırmaya başladı. İnsanlı testler yapıldı, sonuçlar geldi ve ortaya çıkan yan etkiler de bu şekilde belli oldu.

Koronavirüs Aşılarının Yan Etkileri Neler?

Ortaya çıkan bilgilere göre koronavirüs aşısının yan etkileri arasında bir çok şey bulunuyor. Bunlar, genellikle baş ağrısı, yüksek ateş, yorgunluk ve ürperme oluyor. Covid-19 aşı testlerine katılan kişilerde görülen yan etkiler arasında en fazla ürperme ve yüksek ateş olduğu biliniyor. Ayrıca koronavirüs aşı testine katılan kişiler tarafından söylenenlere göre bu yan etkiler genellikle 1 gün içerisinde kayboluyor. Yani koronavirüs aşısının yan etkileri 1 gün görülebilse dahi sonrasında bu yan etkiler yok oluyor.

Ortaya çıkan bu test sonuçlarının son derece iyi olduğunu söyleyebiliriz. Covid-19’dan kurtulmanın karşılığında görülen bu yan etkiler oldukça masum diyebiliriz. Diğer bir yandan aşı testleri sonucu görülen yan etkilerin 1 gün içerisinde geçtiğini de aklımızda bulundurursak, şuan ki test sonuçlarına göre aşının son derece yararlı olacağını belirtebiliriz.

Aşı çalışmalarının son günlerde hızla arttığı gerçeği bir umut ışığının doğmasına da yardımcı oluyor. 2020 yılı içerisinde kullanılabilecek bir aşının piyasaya sürülmüş olacağı uzmanlar tarafından düşünülüyor. İlerleyen günlerde covid-19 aşısı hakkında tüm gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Arınç Boz Kimdir ?

Yorumlara sen de katıl